Aktualności

Regulaminy

Korowód

Program

Koncerty

Dla zespołów

Goście

Galeria

Kontakt

  

XII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2014

XI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2013

X Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2012

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2011

VIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2010

VII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2009

VI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2008

V Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2007

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Średniowiecznej

'2006

III Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2005

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

'2004

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

'2003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

„Żeby odkryć swoją tożsamość, trzeba odwołać

się do przeszłości i poszukać swoich korzeni.”

 

Dziękuję serdecznie wszystkich, którzy    uczestniczyli w   X Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej. Tegoroczny festiwal przyjął szczególny charakter, gdyż  obchodził swój jubileusz. Impreza, została zorganizowana przez  Malborskie Centrum Kultury i Edukacji, Urząd Miasta Malborka oraz Muzeum Zamkowe w Malborku. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Pomorski Kuratorium Oświaty, Marszałek Województwa Pomorskiego, Starosta Powiatu Malborskiego i Burmistrz Miasta Malborka, a patronat medialny: Radio  Malbork, TV Malbork, Gazeta Malborska, Dziennik Bałtycki oraz Codzienna Gazeta Internetowa 82-200pl.

Pierwszego dnia festiwalu, w  Kościele Św. Jana odbył się Konkurs Muzyki Dawnej. Udział w nim wzięło 7 zespołów, których oceny dokonywało jury w składzie: Henryk Kasperczak (przewodniczący jury, lutnista muzykolog), Bożena Belcarz (dyrygent, wokalista) Dorota Grzybek (skrzypaczka, nauczyciel Szkoły Muz.) oraz Krystyna Stańczak  Pałyga (przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej)). Po zakończeniu przesłuchań oraz krótkiej naradzie, jury postanowiło przyznać następujące nagrody: I Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Pomorskiego w kwocie 2000 zł dla: Kameralnego Zespołu Muzyki Dawnej AULOS z Białegostoku II Nagroda – równorzędna dla zespołów: ufundowana przez Burmistrza Miasta Malborka w kwocie 500 zł dla: Zespołu Muzyki Średniowiecznej EUTERPE z Gdyni i ufundowana przez Starostę Powiatu Malborskiego w kwocie 500 zł dla: Zespołu Muzyki Dawnej CARMINA AURUM z Białegostoku. Po przesłuchaniach zespoły udały się na warsztaty gdzie mogły również porozmawiać z członkami Jury.

W sobotę odbył się przemarsz korowodu ulicami miasta, z królem Kazimierzem Jagiellończykiem i jego żoną Elżbietą Rakuszanką na czele. Korowód wyruszył spod Muzeum Zamkowego i szedł w stronę sceny, która mieściła się na deptaku przy ulicy Kościuszki. Uczestnikami korowodu były przede wszystkim zespoły, które w tym roku uświetniały imprezę swoimi występami m.in. „Euterpe” z Gdyni, „Incantare” z Lęborka, „Brevis” z Mińska, „Brevis” z Kaliningradu, Zespół Muzyki Dawnej Carmina Aurum z Białegostoku, Zespół Pomezania z Malborka, Kameralny Zespół Muzyki Dawnej Aulos z Białegostoku, przedstawiciele malborskich szkół i placówek oświatowych (ok.250 osób). Nie zabrakło także władz naszego miasta i powiatu, w pochodzie udział brali m.in. burmistrz, Andrzej Rychłowski, vice starosta powiatu malborskiego, Waldemar Lamkowski oraz miejscy radni.

Po przybyciu korowodu pod scenę, odbyło się tradycyjne przekazanie kluczy do miasta. Król Kazimierz przekazał najpierw klucze burmistrzowi miasta, następnie włodarz przekazał je na ręce organizatorów festiwalu.

Po korowodzie zespoły Muzyki Dawnej kolejny raz prezentowały się dla mieszkańców Malborka oraz turystów. Tego dnia dzięki grupie rycerskiej „Ratusz” mogliśmy  obejrzeć kilka mrożących krew w żyłach pojedynków.

 W tym samym czasie na ratuszowym holu odbył się wernisaż prac Międzynarodowego Konkursu Plastycznego. Dyrektor Malborskiego Centrum Kultury Aleksandra Kapejewska  wręczyła nagrody zwycięzcom tego konkursu.      

Cały dzień trwały  przygotowania do tradycyjnego już Koncertu Galowego, który odbywał się wieczorem na Zamku Wysokim w Muzeum Zamkowym. Reżyserią koncertu zajęła się pani Bożena Belcarz i Henryk Kasperczak. Wszystkie zespoły cały dzień ciężko pracowały, aby o godzinie 20:30 malborski zamek wypełnił się dźwiękami muzyki dawnej. Podczas koncertu uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu muzycznego i ostatni raz wysłuchano wszystkich zespołów.

Dyrektor Festiwalu, Maria Seibert zakończyła X Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej wyrażając nadzieję, że w takim samym, a nawet większym gronie spotkamy się za rok.

W niedzielę można było wysłuchać koncertu zespołów „Brevis” z Kaliningradu, „Pomezani” z Malborka, „Incantare” z Lęborka podczas mszy św. w Kościele

św. Jana.

Zapraszamy wszystkich aby poczuli klimat tamtych czasów
i bawili się razem z nami za rok.

 

Maria Seibert

 

 

 

 

 

konkursy

Organizatorzy

Współorganizator

Patronaty

Partnerzy

Sponsorzy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                         (c) Copyright Młodzieżowy Dom Kultury "Ratusz" w Malborku                          

 projekt i administracja Anna Szałwińska