Aktualności

Regulaminy

Korowód

Program

Koncerty

Dla zespołów

Goście

Galeria

Kontakt

  

XII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2014

XI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2013

X Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2012

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2011

VIII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2010

VII Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2009

VI Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2008

V Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2007

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Średniowiecznej

'2006

III Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej

'2005

II Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

'2004

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej

'2003

 

 

PIĄTEK

 

5 CZERWCA 2009 ROK

GODZ: 21:00

 Zamek Średni

Bezpłatne wejściówki do nabycia w sekretariacie MDK "Ratusz"

 

BALET DWORSKI „CRACOVIA DANZA”

         Balet Dworski „Cracovia Danza” to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dworskich i historycznych,          a zarazem Miejska Instytucja Kultury. Repertuar zespołu obejmuje tańce i choreografie od Średniowiecza do Współczesności. Choreografie i układy tańców historycznych prezentowane w spektaklach zespołu odtwarzane są na podstawie traktatów mistrzów tańca, a także tworzone przez współczesnych choreografów inspirujących się ikonografią tańców dawnych. Balet Dworski „Cracovia Danza” uczestniczy  w przedstawieniach baletowych i operowych w kraju i za granicą. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury na terenie całego kraju (m.in. Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawska Opera Kameralna, Zamek Królewski na Wawelu oraz                 w Warszawie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa). „Cracovia Danza” realizuje nagrania i programy dla telewizji polskiej           i zagranicznej, uczestniczy w wielu prestiżowych festiwalach tanecznych i muzycznych całego świata. Unikatowy charakter zespołu, wysoki poziom artystyczny przedstawień, specjalistycznie wykształceni, zawodowi tancerze oraz             z pietyzmem odtworzone kostiumy historyczne stanowią doskonałą wizytówkę kultury i sztuki tanecznej, zarówno polskiej jak i europejskiej.  W sierpniu 2000 roku Balet był gospodarzem    (i jednym z wykonawców) pierwszego na świecie Festiwalu Tańców Dworskich w Krakowie, który odtąd odbywa się cyklicznie.

 

 

ROMANA AGNEL

 

Romana Agnel - tancerka, choreograf, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Ardente Sole”, obecnie Dyrektor Naczelny             i Artystyczny Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Jest absolwentką Społecznej Szkoły Baletowej (klasa prof. Marty Mirockiej) w Krakowie. Swoje umiejętności w zakresie tańca charakterystycznego oraz tańców historycznych zdobyła we Francji (Le Ballet Légendaire d'Ile de France, Le Bal Paré, VII Konserwatorium w Paryżu, Thěâtre Baroque de France). Jest również tancerką klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, którego uczyła się u Smt. M. K. Saroja w Madrasie. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Sorbony.

Jako choreograf i tancerka współpracuje z krakowskimi teatrami, Warszawską Operą Kameralną, Zamkiem Królewskim  w Warszawie i wieloma innymi instytucjami w kraju i za granicą. Prowadzi zajęcia z tańców historycznych na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz liczne kursy w swoich specjalizacjach. Uczestniczyła w przygotowaniu przedstawień operowo-baletowych pod dyrekcją Jeana-Clauda Malgoire'a. Prezentowała także tańce historyczne z towarzyszeniem wybitnych wirtuozów:  Jaap'a Ter Lindena (wiolonczela barokowa) i Kennetha Weissa (klawesyn). Jest laureatką II Nagrody paryskiego konkursu La Scéne Française w technice tańca charakterystycznego oraz Nagrody im.  Zofii Rayzacher na Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim                 w Warszawie. R. A. jest pomysłodawczynią Festiwalu Tańców Dworskich, który po raz pierwszy odbył się w Krakowie na Wawelu, w ramach projektu „Kraków 2000 – Europejska Stolica Kultury”. Od tego czasu Festiwal odbywa się każdego roku. Tegoroczna edycja Festiwalu zatytułowana „Taniec dworski w krajach Orientu – Indie” odbędzie się w dniach od 2 do 10 sierpnia.

27.04.2009 r. Romana Agnel została wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej", które odebrała                 w siedzibie ZASP-u z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

 

 

Spektakl „Tańce i zabawy w czasach Średniowiecza”

w wykonaniu Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”

prezentowany w trzech częściach

 

Inscenizacja i choreografia Romana Agnel

Asystent choreografa – Dariusz Brojek

Kostiumy i scenografia – Monika Polak-Luścińska

 

           

            Spektakl zabiera nas w podróż poprzez Wieki Średnie, na różne dwory Europy, gdzie kwitnie poezja trubadurów, elegancja dam, dworska miłość rycerzy. Poprzez poszczególne sceny – obrazy umieszczone w majowych ogrodach, poznajemy dawne zabawy, obyczaje i dworskie tańce.  Fascynujące historie i postaci czasów Średniowiecza wprowadzają nas       w niezwykły i baśniowy świat, gdzie przenikają się kultury zachodu i orientu.

 

 

1. Pierwszy obraz Przyjazd Rycerzy

 

W zamkowych ogrodach damy oczekując na swoich rycerzy plotą girlandy z kwiatów. Wspólny taniec z girlandami. Pojawiają się z niecierpliwością oczekiwani rycerze i prezentują swój taniec z pikami- zawierający elementy musztry wojskowej. Rycerze zapraszają damy do wspólnych tańców dworskich. Wszyscy tańczą pełną gracji i dostojeństwa „Quinte Estampie Real”. Następnie rycerze tańczą swój popisowy taniec dworski. Scena kończy się wspólną „Basse Danse – królową tańca        w Średniowieczu”.

 

 

2. Drugi obraz – Dworskie Zabawy

 

Kochająca księgi uczona dama oddaje się lekturze swojego ulubionego manuskryptu. Nagle pojawiają się dworzanie, którzy dla zabawy zabierają jej drogocenną księgę. Aby ukarać psotników dama sprowadza na pomoc swoje towarzyszki, które wciągają dworzan do zabawy z maikiem. Zajęci wspólną zabawą mężczyźni porzucają księgę i podążają za swoimi damami. Ale uczona dama nie jest pozostawiona sama sobie. Oto bowiem pojawia się dworzanin również uczony i również kochający księgi. Teraz już mogą wspólnie oddawać się ulubionej lekturze  i nie tylko…

Rycerze prezentują swoim damom taniec z mieczami. Ale dwórki pozostają pod urokiem nieznajomego rycerza, który właśnie przybył z dalekich stron i popisuje się nimi swą nadludzką siłą. Aby odciągnąć uwagę swych towarzyszek od rycerza-siłacza dworzanie inicjują dworską zabawę w serso, wymagającą wiele gracji i sprawności. Mimo wielkiej siły i olbrzymiego miecza nieznajomy rycerz nie może złapać ani jednego wianka i zostaje wyśmiany przez pozostałych rycerzy, którzy zabierają swe towarzyszki.

 

3. Trzeci obraz – W czerwcowy wieczór

(scena zakończy się na kładce, tancerze kończąc spektakl zejdą ze sceny i odejdą w stronę kładki...)

 

Wspólna zabawa trwa w zamkowych ogrodach, gdzie dworzanie tańczą tradycyjny taniec w kole tzw. „Carole”. Ale oto pojawia się wędrowny kupiec, który swoimi skarbami zwabia wokół siebie ciekawskie damy. Zachwycone kolorowymi tkaninami kobiety dają się porwać przebranemu za kupca sprytnemu trubadurowi. Ale oto nadchodzi wieczór, jeszcze wspólny taniec ze światłami, wspólna ostatnia „Estampida” i nieunikniony moment pożegnania.

Odgłosy wojny wzywają rycerzy i czas skończyć wspólne ogrodowe tańce i zabawy. Obdarowani przez swe damy symbolicznymi kolorami rycerze odchodzą do walki i nowych przygód...

 

 

 

 

 

powrót do strony głównej

konkursy

Organizatorzy

Partnerzy

Patronaty

Sponsorzy

 

 

                         (c) Copyright Młodzieżowy Dom Kultury "Ratusz" w Malborku                          

 projekt i administracja Anna Szałwińska

Stronę monitoruje stat24